Az Anthony de Mello tanításait tartalmazó könyvcsomag köteteit bátran lehet bármilyen sorrendben olvasni, az alább javasolt „útvonal” pusztán ötlet, javaslat.
Fő témája ugyanis a felébredés, és a tudatos jelenlét megtapasztalása. Mit jelent jelen lenni, mit jelent kapcsolatban lenni önmagammal? Naponta találkozunk a kifejezéssel, ám ez még korántsem jelenti, hogy valóban értjük, miről van szó. Az itt olvasható néhány történet megindító érzékenységgel és pontossággal tárja elénk a „kapcsolatban lenni önmagammal” valódi jelentését. Anthony de Mello tanításaiban arra is rávezeti az olvasót, hogy tulajdonképpen ez az önmagunkkal való kapcsolódás és tudatos jelenlét a kulcsa a minket körülvevő világ megértésének.
A szívemre hallgatni tulajdonképpen annyit jelent, hogy odafigyelek, engedem, hogy a belső iránytűm vezessen, és az így megélt tudatosság lehetővé teszi, hogy odafigyeljek mindarra, ami engem körülvesz. A szívemre hallgatni nem más, mint odafigyelni és nem robotpilótán élni az életet. Mindez pedig a legapróbb dolgokkal kezdődik.
Különböző témák mentén olvashatunk anekdotikus, a keleti filozófiából ismert tanmese jellegű rövid történeteket. Ezek a rövid, ám messzire vezető „csattanóval” záruló történetek olyan kérdéseket járnak körül, mint például a tudatosság, szerelem és szeretet, igazság, emberi természet, tekintély, nevelés és lelkiség – vagyis mindazokat a kérdéseket, amelyek a spiritualitás útján elindult embert óhatatlanul is érdekelni fogják.
A könyv elején elolvashatjuk a szöveg keletkezéstörténetét, ami már önmagában is izgalmas. Aki már ismeri Anthony de Mello tanításait, annak nem fog fennakadást okozni, hogy a kötet látszólag semmiféle „útbaigazítást” nem ad arra, hogy miként is volna érdemes olvasni, noha de Mellótól nem áll távol az olvasó „irányítása”. Ehhez a könyvhöz viszont nem jár sem tartalomjegyzék, sem útmutató. Az olvasó ezúttal csak beleveti magát az abszurd, mindössze pársoros történetekbe – és élvezi azok sodrását. Hamarosan azon kapja magát, hogy útravalóként mindegyre magával viszi őket.
Anthony de Mello tanításai felfedik ugyanis, hogy miként lehet és érdemes olvasni a keresztény, zen, hasszidi, orosz, kínai, hindu és szúfi történeteket. Mindemellett a történetek végén szerepel egy-egy megjegyzés is, amolyan iránymutatóként, hogy miként érdemes olvasni és érteni az adott történetet. Ezek a megjegyzések azonban korántsem korlátozzák az olvasási és megértési lehetőségeket, inkább útjelzőkként működnek.
Hogyan lehet jól szeretni, és miként nyilvánul meg az őszinte szeretet? A kötet ezeket a kérdéseket járja körül mindenféle sallangoktól mentes, egyszerű szövegekkel, amelyek mindegyike a hétköznapokban alkalmazható tanulságokat hordoz magában.
A szerző már a legelején leszögezi, hogy az itt olvasható szövegek elmélyült, értő olvasást feltételeznek, mert a lelkigyakorlatot elvégezni nem csak annyit jelent, hogy elolvassuk a sorokat. Odafigyelést és elmélyülést igénylő szövegekről van szó, amelyek tökéletesen működnek meditációs gyakorlatként. Ezért javasoljuk az Ébredés és éberség csomag e kötetét utoljára, mert az anekdotákon és pársorosokon „megedződött” elme könnyebben befogadja és megérti-megéli az itt olvasható szövegeket.
Az Anthony de Mello tanításait egy csomagba összefoglaló Ébredés és éberség című gyűjteményünk, amelynek bemutatását köszönjük Imre Eszternek, most nagy kedvezménnyel itt vásárolható meg.